Odkrywamy kraj sąsiada

Odkrywamy kraj sąsiada

Na pytanie, czy warto podróżować, większość z nas odpowie, że tak. Podróże pozwalają nam oderwać się od przyziemnej rzeczywistości, poznać ciekawe miejsca, nowych przyjaciół, a także spojrzeć na siebie z nieco innej perspektywy. Z takiego właśnie założenia wyszła grupa 24 uczniów Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie, uczestnicząc w dniach 13-17 marca w spotkaniu z młodzieżą z partnerskiej szkoły w Barntrup.

Młodzi ludzie realizowali wspólnie projekt w ramach współpracy polsko-niemieckiej. Tegorocznym miejscem spotkań był Eisenach, niewielkie miasteczko na skraju Turyngii. Uczniom z Polski towarzyszyły dwie nauczycielki – Katarzyna Bandura i Eurydyka Draus.

W niejednym miejscu uczestnicy odkrywali polskie ślady w historii zwiedzanych miejsc. Uroki Königstein, potężnego bastionu, w którego lochach gościł m.in. słynny oławianin Jakub Sobieski, wywarły duże wrażenie na wszystkich. W pamięci uczniów pozostanie z pewnością piękna, niezniszczona zawieruchą wojenną starówka Erfurtu, urokliwy Eisenach z zamkiem Wartburg czy też majestatyczny Egapark z domem roślin pustynnych i tropikalnych.

Wizyta w KZ Buchenwald była okazją do refleksji na temat koszmaru, jakim była druga wojna światowa. Największym hitem na trasie wspólnej wędrówki po Niemczech była wizyta w dawnej kopalni soli Merkers, która jest m.in. znana jako miejsce ukrycia rezerw Reichsbanku (złota, dewiz, dzieł sztuki) w ostatnich dniach drugiej wojny światowej. Niektóre z ekspozycji, przede wszystkim Kryształowa Grota, kolekcja starych maszyn górniczych, seanse muzyczne, filmowe czy widowiska świetlne i laserowe zachwyciły wszystkich.

Spotkanie partnerskie to również okazja do wzajemnego poznania. Wspólnie spędzane dni bardzo sprzyjały integracji uczestników. Nawiązano nowe znajomości. Każdy z uczestników zebrał wiele cennych doświadczeń.

Cała impreza została zrealizowana przy znaczącym wsparciu finansowym ze strony Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwa Powiatowego, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.

Źródło: Urząd Powiatowy w Oławie

Previous Odmień swój ogród na wiosnę!
Next Międzypokoleniowa wycieczka dydaktyczna do Wrocławia na wystawę „Golgota Wschodu”

Może to Ci się spodoba

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

Międzypokoleniowa wycieczka dydaktyczna do Wrocławia na wystawę „Golgota Wschodu”

Bóg, Honor, Ojczyzna – te słowa pomagały zesłańcom, w czasie długich lat katorgi w sowieckich łagrach, być Polakami Starostwo Powiatowe w Oławie z inicjatywy polonistki Liceum Ogólnokształcącego Nr I im.

Muzyka barokowego mistrza lutni z dworu Sobieskich rozbrzmiewała w powiecie oławskim

W dniach 24-27 listopada w Oławie i w Jelczu-Laskowicach odbyły się koncerty muzyki barokowej, podczas których zaprezentowane zostały utwory Silviusa Leopolda Weissa (1687-1750), nadwornego muzyka rodu Sobieskich z Oławy, geniusza

Zaglądamy na plac budowy warsztatów edukacyjnych

Na plac budowy warsztatów dydaktycznych zaglądamy systematycznie, bo jest to w ostatnich latach jedno z największych przedsięwzięć samorządu Powiatu Oławskiego. Realizacja tej inwestycji już w najbliższych latach będzie miała kluczowy

Trasa „Disney Księżniczki Koncert” już wkrótce odwiedzi Wrocław i Gdańsk. Bilety do magicznej krainy bajek są nadal dostępne!

Do największych polskich miast zawitała seria występów “Disney Księżniczki Koncert”. To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo piosenki, które poruszają i inspirują kolejne pokolenia. Magia Disneya zaczarowała już Kraków, Katowice

27 maja – Dzień Samorządu Terytorialnego

Święto obchodzone 27 maja uświadamia nam znaczenie wydarzeń sprzed 32 lat, z 1990 roku, kiedy po raz pierwszy w powojennej historii Polski odbyły się w pełni wolne i demokratyczne wybory

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź