1 sierpnia uczcij pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego!

1 sierpnia uczcij pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego!

W najbliższą niedzielę, 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17.00, w powiecie oławskim uruchomiony zostanie akustyczny podsystem ostrzegania, który wyemituje sygnał “Ogłoszenie alarmu”, czyli dźwięk modulowany, trwający 3 minuty.

Podobne działania zostaną przeprowadzone w całym województwie na podstawie Zarządzenia Nr 274 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 8 lipca 2021 r. – publikujemy skan doukmentu pod tekstem. W związku z powyższym, w niedzielę 1 sierpnia, na terenie Dolnego Śląska zostanie przeprowadzony trening systemu wczesnego ostrzegania i alarmowania ludności.

Alarm w Oławie i w powiecie – syreny zawyją o godzinie „W”

Wyemitowanie sygnału akustycznego „ogłoszenie alarmu” w czasie trwania treningu będzie jednocześnie upamiętniało 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Test ma sprawdzić sprawność funkcjonowania podsystemu akustycznego ostrzegania, wpłynąć na udoskonalenie umiejętności ogłaszania alarmu w czasie pozasłużbowym przez wyznaczone do tego osoby oraz pomóc w ocenie sprawności technicznej syren alarmowych.

1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, uczcij pamięć bohaterów

Zatrzymajmy się w tym dniu na moment, aby chwilą ciszy upamiętnić Godzinę ,,W” i oddać cześć Powstańcom Warszawskim, którzy walczyli i ginęli także za naszą wolność.

Dla uhonorowania poświęcenia i walki Powstańców Warszawskich z 1944 roku i upamiętnienia tego bohaterskiego zrywu Żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Warszawy, przystańmy choćby na chwilę 1 sierpnia o godzinie 17.00, gdy zabrzmią syreny. Oddajmy w ten sposób cześć powstańcom i uczcijmy tę ważną dla Polski datę.

– “Zwracam się z prośbą do mieszkańców i przedstawicieli instytucji publicznych, o wywieszenie w tym dniu flagi państwowej – mówi starosta oławski Zdzisław Brezdeń. – Przypominam jednocześnie, że jest to sygnał testowy, dlatego prosimy o zachowanie spokoju i niepodejmowanie żadnych działań, wynikających z treści komunikatu, a także o zachowanie czujności, aby nie spowodować zagrożenia na drodze.”

Przechodniu – zatrzymaj się i oddaj cześć Powstańcom Warszawskim!

Godzina „W” – 1 sierpnia 1944 o 17.00 – była początkiem Powstania Warszawskiego, w którym wzięli udział żołnierze AK i innych formacji zbrojnych Polski Walczącej, pochodzący niemal ze wszystkich regionów Polski. Była to największa akcja zbrojna podziemia w Europie, okupowanej przez nazistowskie Niemcy.

Do walki w stolicy przystąpiło około 50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 150-200 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców (około 500 tysięcy) wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało w dużej mierze spalone i zburzone.

Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od hitlerowskiej okupacji i dominacji sowieckiej. Pamięć o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach jest obowiązkiem całego narodu. Dzięki ich walce możemy dziś cieszyć się suwerenną i wolną Polską.

– “Wyrazy najwyższego szacunku kieruję do żołnierzy AK, uczestników powstania – podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. – Dziś, żyjącym jeszcze uczestnikom tego bohaterskiego zrywu należy się szacunek za odwagę, pragnienie wolności, poświęcenie i cierpienie, a także za to, że nigdy nie złożyli broni, a tym którzy już odeszli – modlitwa o pokój ich duszom.”

Kiedy w całej Polsce w dniu 1 sierpnia zawyją syreny, gdziekolwiek będziesz – zatrzymaj się, uczcij chwilą ciszy tych, którzy walczyli i ginęli za Twoją wolność. Pokażmy innym, że pamiętamy o bohaterach narodowych.

Źródło: Urząd Powiatowy w Oławie

Previous Rząd chce wzrostu minimalnego wynagrodzenia o 200 zł brutto
Next Qczaj: Mężczyźni powinni wspierać bliskie im kobiety zmagające się z rakiem piersi

Może to Ci się spodoba

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Internauci czytają coraz więcej książek

Od stycznia do końca września 2016 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 58 tys. deklaracji o trwających, planowanych lub przeczytanych książkach. To ponad dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał hotel dla rodzin małych pacjentów

Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym

Zaglądamy na plac budowy warsztatów edukacyjnych

Na plac budowy warsztatów dydaktycznych zaglądamy systematycznie, bo jest to w ostatnich latach jedno z największych przedsięwzięć samorządu Powiatu Oławskiego. Realizacja tej inwestycji już w najbliższych latach będzie miała kluczowy

Już w najbliższą sobotę 17 lipca w Oławie wielkie święto rodu Sobieskich!

Obchody 320. rocznicy urodzin sławnej oławianki – Marii Klementyny Sobieskiej Goszczący obecnie na oławskim Rynku pomnik ukazujący króla Jana III Sobieskiego będzie już w sobotę 17 lipca świadkiem i poniekąd

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź