Rekuperacja w domu – dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Rekuperacja w domu – dlaczego warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Jeszcze do niedawna wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła uchodziła za opcję luksusową. Dziś jednak coraz częściej uznawana jest za standard podczas budowy nowych domów. Do zalet rekuperacji zalicza się pozytywny wpływ na zdrowie domowników i znaczne oszczędności. To rozwiązanie cenione przez wszystkie osoby, które chcą, aby ich dom był ekonomiczny i energooszczędny. Jakie dokładnie korzyści można czerpać z tego systemu?

Jak działa rekuperator?

Rekuperator stanowi serce omawianego systemu mechanicznej wentylacji. Jego zadaniem jest wymiana powietrza z uwzględnieniem jego optymalizacji. Świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest przez umieszczoną w odpowiednim miejscu czerpnię. Po dostaniu się do systemu oczyszczane jest przez filtry. Na swojej drodze zostaje również ogrzane energią cieplną pobraną ze zużytego już powietrza. System dystrybucji rozprowadza je po całym budynku, a po zanieczyszczeniu usuwa na zewnątrz.

Do aspektów związanych z optymalizacją powietrza należą więc jego ogrzanie i oczyszczenie. Działanie systemu rekuperacji jest ponadto procesem ciągłym i samoczynnym. Dzięki ustawieniu odpowiednich parametrów można mieć pewność, że ilość świeżego powietrza w domu będzie odpowiednia dla określonej liczby mieszkańców. Do tego nie jest konieczne otwieranie okien ani żaden inny rodzaj ingerencji. Dlaczego jest to tak ważne?

Wpływ rekuperacji na zdrowie domowników

Przebywanie w nieodpowiednio wietrzonych pomieszczeniach może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Należy wiedzieć, że w takiej mieszaninie powietrza znajdują się:

  • bakterie i wirusy
  • kurz oraz wilgoć
  • grzyby, roztocza i inne alergeny
  • wysokie stężenie dwutlenku węgla.

Są to warunki niesprzyjające osobom z alergiami i chorobami układu oddechowego. U osób zdrowych wywołują ryzyko rozwinięcia się takich schorzeń. Inne systemy wentylacji często powodują duże straty energii oraz przedostawanie się do domu zanieczyszczeń z zewnątrz. Dzięki odpowiednim filtrom i odzyskiwaniu ciepła rekuperacja zapewnia alergikom wyższą jakość życia. Pozwala też zadbać o zdrowie dzieci i osób o osłabionej odporności.

Ile można zaoszczędzić na rekuperacji?

Rekuperator zaopatrzony w wymiennik ciepła pozwala znacznie obniżyć wydatki eksploatacyjne w okresie grzewczym. Poziom oszczędności szacuje się zwykle na ok. 50%.  Warto jednak wiedzieć, że oszczędności nie muszą dotyczyć wyłącznie chłodnych pór roku. Wentylację mechaniczną w swoim domu można też wyposażyć w urządzenie chłodzące powietrze w czasie letnim. Opcja ta pozwoli zrezygnować z klimatyzacji, co nie tylko wygeneruje oszczędności, ale też sprawi, że powietrze w domu będzie zdrowsze.

Planując montaż wentylacji mechanicznej warto też dostosować ją do indywidualnych potrzeb. Wśród chętnie wybieranych rozwiązań pojawiają się m.in. systemy rekuperacji z dodatkową powłoką antybakteryjną. Zainwestowanie w samopoczucie domowników i redukcję kosztów eksploatacji z pewnością okaże się opłacalne.

Previous Pojechali na interwencję a znaleźli narkotyki

Może to Ci się spodoba

Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie (02.03.2017r.) z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi, poprowadzone przez p. Monikę Folwarczną oraz p. Adama Janulka, przedstawicieli Fundacji PL –

Sukces małopolskich policjantów na III Ogólnopolskich Zawodach Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji

W dniach 9 – 10 marca 2017 roku na stacji narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach  miała miejsce trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji. Zawody objęte zostały patronatem

Fałszywy ksiądz – próbował wyłudzić pieniądze

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 60-letniego mężczyznę, który podszywając się pod osobę duchowną próbował pod jednym z kościołów w centrum Krakowa zebrać pieniądze. Oszust został ujęty przez

Spotkanie w sprawie współpracy w ramach Klastra Edukacyjnego

W dniu 5 stycznia w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” odbyło się spotkanie z przedstawicielami WSSE, w którym udział wzięli starosta oławski Zdzisław Brezdeń, wicestarosta Witold Niemirowski oraz dyrektor

Mija rok od Światowych Dni Młodzieży

W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski

Małopolska wyda miliard złotych na infrastrukturę kolejową

W 2015 r. ma ruszyć Szybka Kolej Aglomeracyjna w Małopolsce. Pierwsze pociągi pojadą jednak już za rok. Województwo na rozwój tej części transportu publicznego wyda nawet miliard złotych do 2020 r.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź