Już w najbliższą sobotę 17 lipca w Oławie wielkie święto rodu Sobieskich!

Już w najbliższą sobotę 17 lipca w Oławie wielkie święto rodu Sobieskich!

Obchody 320. rocznicy urodzin sławnej oławianki – Marii Klementyny Sobieskiej

Goszczący obecnie na oławskim Rynku pomnik ukazujący króla Jana III Sobieskiego będzie już w sobotę 17 lipca świadkiem i poniekąd uczestnikiem ważnych dla Oławian uroczystości! W tym roku obchodzimy 320. rocznicę przyjścia na świat Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Polski Jana III Sobieskiego. Obecność w Oławie pomnika dziadka tej sławnej oławianki, goszczącego tutaj także 17 lipca, dokładnie w dniu jej urodzin, będzie miała zatem dla naszej społeczności lokalnej wymiar symboliczny i historyczny.

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI – SOBOTA 17 LIPCA

Godz. 15:00
– Rynek w Oławie – oficjalne otwarcie uroczystości i powitanie pomnika króla Jana III Sobieskiego umiejscowionego przed wejściem do ratusza, warta honorowa Husarii przed pomnikiem.

Od godz. 16:00 do 17:30
– Otwarcie wystawy „Maria Klementyna Sobieska. Oławianka z tytułem królowej Wielkiej Brytanii” oraz panel dyskusyjny przed ratuszem – w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych, panel dyskusyjny odbędzie się wewnątrz budynku, o czym wcześniej poinformujemy.

Godz. 18:00
– Msza św. i koncert muzyki Króla Jana III Sobieskiego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie; ceremonia przekazania przez księcia Macieja Radziwiłła daru – kopii cudownego obrazu Matki Bożej Loretańskiej Sobieskich; otwarcie wystawy „Janie, z tym wizerunkiem zwyciężysz”.

 

Akcentem mocno wiążącym pomnik z osobą królewicza Jakuba oraz z jego córką Klementyną jest wizerunek Matki Bożej Loretańskiej Sobieskich. Dzisiaj oryginał tego obrazu znajduje się w rękach księcia Macieja Radziwiłła, który podczas oławskich uroczystości przekaże kopię tego wizerunku jako dar dla Ziemi Oławskiej.

Według źródeł historycznych obraz ten został znaleziony w 1683 r. przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego, w czasie walk pod Wiedniem i od razu uznany przez króla Jana III Sobieskiego za symbol zwycięstwa nad armią turecką. Historię malowidła zrelacjonował na piśmie w 1730 r. królewicz Jakub, za usilną namową swej córki, właśnie Klementyny; relację tę znano z dwóch egzemplarzy, znajdujących się w Watykanie i (do 1939 r.) w Archiwum Radziwiłłowskim w Warszawie. Ten niepozorny wizerunek maryjny, od początku otoczony przez Jana III kultem, był jedną z najcenniejszych zdobyczy, jaką król przywiózł spod Wiednia.

Dla nas, mieszkańców Ziemi Oławskiej, wymiaru symbolicznego nabiera obecność w Oławie pomnika Jana III, którego historia i tradycja utożsamiana jest często z rodem Sobieskich. Tutaj bowiem w latach 1691-1734 urzędował jego syn Jakub, który mając niespełna 16 lat wraz z ojcem wziął udział w bitwie wiedeńskiej 1683 r., a w późniejszym okresie, po śmierci ojca stał się pretendentem do tronu polskiego. Ważną również postacią dla Oławy była najmłodsza córka królewicza i księżniczki Jadwigi Elżbiety von Pfalz-Neuburg – Maria Klementyna Sobieska.

Wnuczka króla urodzona 17 lipca 1701 r., to późniejsza tytularna królowa Zjednoczonego Królestwa Anglii, Szkocji i Irlandii. Klementyna jest jedną z czterech kobiet, obok 148 papieży, które po śmierci dostąpiły zaszczytu pochówku w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

31 grudnia 2020 r. obchodziliśmy 300. rocznicę urodzin syna Klementyny – Karola Edwarda Stuarta, który jest dla Szkotów wielkim bohaterem. To on w 1745 r. poprowadził powstanie jakobickie i do dzisiaj jest symbolem walki o niepodległość Szkocji.

W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są: Starostwo Powiatowe w Oławie, Urząd Miejski w Oławie, Fundacja Ars Restituta z Krakowa i Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu oławskiego i gości do wzięcia udziału w uroczystościach!

Źródło: Urząd Powiatowy w Oławie
Previous Tragedia nad rzeką
Next Żywa lekcja historii w sobotę przed oławskim ratuszem

Może to Ci się spodoba

Przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał hotel dla rodzin małych pacjentów

Na krakowskim Prokocimiu wybudowano pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Z nowoczesnego hotelu liczącego 20 pokoi będą mogli bezpłatnie korzystać rodzice i opiekunowie pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt pozwoli zapewnić młodym

Żywa lekcja historii w sobotę przed oławskim ratuszem

Jak już zapowiadaliśmy w najbliższą sobotę 17 lipca stolica powiatu oławskiego mocniej będzie oddychała historią! Stanie się tak za sprawą obchodów 320. rocznicy urodzin słynnej oławianki – Marii Klementyny Sobieskiej,

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

Poddawanie matki pszczelej do ula przy starostwie

Stojący na terenie zielonym przed oławskim starostwem drewniany ul ma na celu popularyzację znaczenia pszczół w środowisku naturalnym, które są nieodłączną i bardzo ważną częścią ekosystemu. Jeden ul może mieć

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Zaglądamy na plac budowy warsztatów edukacyjnych

Na plac budowy warsztatów dydaktycznych zaglądamy systematycznie, bo jest to w ostatnich latach jedno z największych przedsięwzięć samorządu Powiatu Oławskiego. Realizacja tej inwestycji już w najbliższych latach będzie miała kluczowy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź