Już w najbliższą sobotę 17 lipca w Oławie wielkie święto rodu Sobieskich!

Już w najbliższą sobotę 17 lipca w Oławie wielkie święto rodu Sobieskich!

Obchody 320. rocznicy urodzin sławnej oławianki – Marii Klementyny Sobieskiej

Goszczący obecnie na oławskim Rynku pomnik ukazujący króla Jana III Sobieskiego będzie już w sobotę 17 lipca świadkiem i poniekąd uczestnikiem ważnych dla Oławian uroczystości! W tym roku obchodzimy 320. rocznicę przyjścia na świat Marii Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Polski Jana III Sobieskiego. Obecność w Oławie pomnika dziadka tej sławnej oławianki, goszczącego tutaj także 17 lipca, dokładnie w dniu jej urodzin, będzie miała zatem dla naszej społeczności lokalnej wymiar symboliczny i historyczny.

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI – SOBOTA 17 LIPCA

Godz. 15:00
– Rynek w Oławie – oficjalne otwarcie uroczystości i powitanie pomnika króla Jana III Sobieskiego umiejscowionego przed wejściem do ratusza, warta honorowa Husarii przed pomnikiem.

Od godz. 16:00 do 17:30
– Otwarcie wystawy „Maria Klementyna Sobieska. Oławianka z tytułem królowej Wielkiej Brytanii” oraz panel dyskusyjny przed ratuszem – w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych, panel dyskusyjny odbędzie się wewnątrz budynku, o czym wcześniej poinformujemy.

Godz. 18:00
– Msza św. i koncert muzyki Króla Jana III Sobieskiego w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie; ceremonia przekazania przez księcia Macieja Radziwiłła daru – kopii cudownego obrazu Matki Bożej Loretańskiej Sobieskich; otwarcie wystawy „Janie, z tym wizerunkiem zwyciężysz”.

 

Akcentem mocno wiążącym pomnik z osobą królewicza Jakuba oraz z jego córką Klementyną jest wizerunek Matki Bożej Loretańskiej Sobieskich. Dzisiaj oryginał tego obrazu znajduje się w rękach księcia Macieja Radziwiłła, który podczas oławskich uroczystości przekaże kopię tego wizerunku jako dar dla Ziemi Oławskiej.

Według źródeł historycznych obraz ten został znaleziony w 1683 r. przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Jabłonowskiego, w czasie walk pod Wiedniem i od razu uznany przez króla Jana III Sobieskiego za symbol zwycięstwa nad armią turecką. Historię malowidła zrelacjonował na piśmie w 1730 r. królewicz Jakub, za usilną namową swej córki, właśnie Klementyny; relację tę znano z dwóch egzemplarzy, znajdujących się w Watykanie i (do 1939 r.) w Archiwum Radziwiłłowskim w Warszawie. Ten niepozorny wizerunek maryjny, od początku otoczony przez Jana III kultem, był jedną z najcenniejszych zdobyczy, jaką król przywiózł spod Wiednia.

Dla nas, mieszkańców Ziemi Oławskiej, wymiaru symbolicznego nabiera obecność w Oławie pomnika Jana III, którego historia i tradycja utożsamiana jest często z rodem Sobieskich. Tutaj bowiem w latach 1691-1734 urzędował jego syn Jakub, który mając niespełna 16 lat wraz z ojcem wziął udział w bitwie wiedeńskiej 1683 r., a w późniejszym okresie, po śmierci ojca stał się pretendentem do tronu polskiego. Ważną również postacią dla Oławy była najmłodsza córka królewicza i księżniczki Jadwigi Elżbiety von Pfalz-Neuburg – Maria Klementyna Sobieska.

Wnuczka króla urodzona 17 lipca 1701 r., to późniejsza tytularna królowa Zjednoczonego Królestwa Anglii, Szkocji i Irlandii. Klementyna jest jedną z czterech kobiet, obok 148 papieży, które po śmierci dostąpiły zaszczytu pochówku w Bazylice św. Piotra na Watykanie.

31 grudnia 2020 r. obchodziliśmy 300. rocznicę urodzin syna Klementyny – Karola Edwarda Stuarta, który jest dla Szkotów wielkim bohaterem. To on w 1745 r. poprowadził powstanie jakobickie i do dzisiaj jest symbolem walki o niepodległość Szkocji.

W realizację przedsięwzięcia zaangażowane są: Starostwo Powiatowe w Oławie, Urząd Miejski w Oławie, Fundacja Ars Restituta z Krakowa i Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu.

Serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu oławskiego i gości do wzięcia udziału w uroczystościach!

Źródło: Urząd Powiatowy w Oławie
Previous Tragedia nad rzeką
Next Żywa lekcja historii w sobotę przed oławskim ratuszem

Może to Ci się spodoba

W 21 szkołach ruszył projekt Małopolska Chmura Edukacji

Program Małopolskiej Chmury Edukacyjnej ma umożliwić uczniom kontakt z uczelnią, zmniejszyć wykluczenie edukacyjne poza dużymi miastami i zainteresować kierunkami studiów zgodnymi ze specjalizacją regionu. W pilotażu bierze udział 21 szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. Zdaniem ekspertów

Koralowy Jubileusz Państwowej Szkoły Muzycznej w Oławie

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Jadwigi Szajny – Lewandowskiej w Oławie świętuje 35-lecie swojej działalności Jubileuszowa uroczystość odbyła się 26 listopada w Ośrodku Kultury w Oławie. Spotkanie uczniów, absolwentów,

Międzypokoleniowa wycieczka dydaktyczna do Wrocławia na wystawę „Golgota Wschodu”

Bóg, Honor, Ojczyzna – te słowa pomagały zesłańcom, w czasie długich lat katorgi w sowieckich łagrach, być Polakami Starostwo Powiatowe w Oławie z inicjatywy polonistki Liceum Ogólnokształcącego Nr I im.

Tanecznym krokiem w kierunku matury

9 lutego, w samo południe, uczniowie ze szkół średnich z powiatu oławskiego zatańczyli poloneza na oławskim Rynku Była to już 11. edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Maturzyści ponownie mięli okazję zatańczyć

Uczcili pamięć ofiar stanu wojennego

Powiat pamięta Powiatowe obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, odbyły się 13 grudnia przy Pomniku Męczenników w Oławie. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17.00, następnie została odprawiona, w kościele pw.

Od września 2017 r. szkoły mają mieć możliwość wyboru podręcznika

Zgodnie z nowymi propozycjami resortu edukacji, które po fazie konsultacji społecznych trafiły do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów, szkoły będą miały możliwość wyboru podręcznika. Wydawcy edukacyjni są zadowoleni i zapewniają, że na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź